Basında Konyevi Radyo

Seyda Muhammed Konyevi Hz. Kimdir ?

Seyda Muhammed Konyevi Hz. Kimdir ?

Seyda Muhammed Konyevi Hz.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri Kimdir ?seyda

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, 1942 yılında Mardin ilinin merkezine bağlı konaklı köyünde doğdu. Şu an hayatta olup Konya sivil havaalanı civarında bulunan Reyhani Köyünde Allah’u zülcelal’in emir ve nehylerini anlatmak sureti ile insanların dünyada ve ahirette kurtuluşlarına vesile olmaktadır. Sevenleri arasında Seyda namıyla tanınmıştır.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, anne tarafından Hz. Ömer r.a.in soyundandır. Dört yaşında iken Kur’an-ı Kerim’i öğrendi ve hatmetti. İlim, marifet öğrenmeye ve çeşitli maharetler kazanmaya başladı.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretlerinin keskin zekası bir çok kimsenin dikkatini çekmişti. Akrabaları onun okuyup öğretmen olmasını isterken o ilim uğruna bir medreseye yerleşti. Medrese günlerinden bahsederken şöyle buyurmuştu:

” O günlerin tadı bambaşka idi. İlim ve din aşkı bizi öyle sarmıtı ki; eve geldiğim zaman, akrabalarımız, ilim ve din aşkından deli olacaksın diye üzülürlerdi. ”

İlim hocalarından birisi onun için: ” Yanlız o talebeliğin hakkını veriyor. ” buyurmuştu.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, Muhammed Diyauddin Hazretlerinin torunlarından Molla Takyeddin’in halifesi Molla Abdulbaki ve Seyda Süleyman Banihi’den de ilim tahsil etti. Bir kaç alimden daha ilim tahsil ederek en son Gavs-ı Bilvanisi’nin halifelerinden Abdussamed-i Ferhendi’nin yanına geldi. Onun yanında bir yıl kaldıktan sonra zahiri ilimlerden icazet aldı. Daha sonra Abdussamed-i Ferhendi, güzel ahlakından dolayı onu kızı ile evlendirdi.

Bir süre sonra köyüne döndü. O zamanlar dayısı o köyün imamı idi. Dayısı görevden ayrılınca, köy halkı Seyda Muhammed Konyevi Hazretlerine, imamlık yapmasını teklif ettiler. Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri kend köyü olması sebebi ile önce kabul etmek istemedi. Ancak çok ısrar üzerine onlara iki şart koştu.

Birincisi; Çalgılı düğünlerin terkedilmesi ve kadınlarla erkeklerin bir arada oynamamaları. İkincisi; Beraberinde getirdiği talebelerin bakımının üstlenilmesi. Köylüler kabul ettiler. Orada küçük bir medrese yaparak üç yıl ikamet etti.

Üç yıl sonra kendi tabirleri ile oradaki nasibi bitti. Köylülerden birisi düğününü çalgılı bir şekilde yapınca, oradan ayrılmak istedi. Osıralarda Gavs-ı Bilvanisi vefat etmiş ve oğlu Seyyid Muhammed Raşid Hazretleri, insanlara Allah’u Zülcelal’in emir ve nehylerini anlatmak süreti ile irşada başlamıştı.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, Seyyid Muhammed Raşit Hazretlerinin daveti üzerine Menzil Köyüne geldi. Yirmi yıldan fazla Seyyid Muhammed Raşit Hazretlerinin yanında kaldı ve hizmetinde bulundu. Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri o günleri anarken: ” Keşke bütün ömrümüz onun hizmetinde geçseydi ” buyurmuştu.

Nefsimize Acıyorsak Allah'ı Razı Etmeye Çalışalım

Bazı insanlar Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri’nin, bazı nedenlerle oradan ayrılma söylentisi üzerine, Seyyid Muhammed Raşid Hazretleri’nin şöyle dediğini nakletmişlerdir:

” Ey Molla Muhammed! Senin Menzilden ayrılman benim yüz ölümüme bedeldir. Ben bulunduğum müddetçe burada olacaksın. Benimle geldin ve benimle gideceksin. ” 

Asrımızın büyük islam alimlerinden olan Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri, Seyyid Muhammed Raşit Hazretlerin’in vefatından sonra bir yıla yakın teberrüken Menzil’de kaldı. Daha sonra Seyyid Muhammed Raşir Hazretlerin’in işareti üzerine Konya’ya hicret etti. Halen Konya’da insanlara Allah’u zülcelal’in emir ve nehylerini anlatmak süreti ile onlarım dünyada ve ahırette saadete kavuşmalarına vesile olmaktadır.

Allah ondan razı olsun. amin

happy wheels

konyeviradyo

Ekim 10th, 2014

4 Comments

4 Comments

  1. mehtap says:

    ellerinize sağlık herdaim dinliyoruz ve okuyrz güncel tutmanız çok önemli idi teşekkür ederiz efendim

    View Comment
  2. sofi24 says:

    Allahu zülcelaL SİZLERDEN RAZI OLSUN 7/24 RADYOMUZ

    View Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir